Atlas Adventure 2022

09.06.2022 13:26

Víkend 3. - 5. 6. 2022 se nesl v duchu naší první účast na mýtickém závodě v extrémních sportech, který pořádá horolezecký oddíl Atlas Opava. Jeho hlavním lákadlem pro ty nejmladší, bylo slanění hráze vodní nádrže Kružberk.
Chystali jsme se tam již před dvěma lety, ale doba Covidová nám to umožnila až teď.

Za náš oddíl se rozhodly postavit na start 4 dvojčlenné hlídky.

Naše nejmladší hlídka, která jede v kategorii 12-14 let s povinným doprovodem dospělých byla ve složení Berťas a Jáchym, jako doprovod jel nakonec místo Jirky Mára.
Další dvě hlídky hlídka v kategorii 15-17 let dívky byly ve složení Natka a Toňa + Aňa a Kája.
A čtvrtou hlídkou v kategorii dospělých Mixy, byla ve složení Iva a Pepa.

O čem závod je?
Samotný závod je rozdělen na dvě etapy. Noční v pátek a denní v sobotu.
Na trati, kterou v denní etapě objíždíte na kole, se plní disciplíny, kde musíte prokázat všestrannou dovednost, vytrvalost a týmového ducha. Disciplíny zahrnují orientaci podle mapy, plavání, jízda na lodi, lezení, slanění a hromadu dalších dovednostních a vědomostních disciplín.

Jsou povinná stanoviště, které musíte objet a splnit disciplíny a nepovinná stanoviště. Závod je extrémní, ale kouzlo spočívá v tom, že je na každém, jak moc extrémní ten závod chce mít. Můžete při něm najet klidně 130km a dalších 20 naběhat.

Na noční etapu máte k dispozici 3 hodiny, na tu denní 10 hodin.
Zdá se to jako dost času. Ale naši nejmladší na denní etapě strávili 9 hodin 56 minut a najeli při ní přes 50 km, nachodili a neběhali zhruba dalších 10 km a při tom všem se ještě plní úkoly.

Letošní pocovidový ročník byl poznamenán slabší účastí jak závodnickou, tak tou pořadatelskou. Náš oddíl byl proto osloven, zda bychom organizačně nepomohli. Obsadili jsme tedy jedno stanoviště – přelanění přes řeku a to Jirkou a Kubou.

Slabá závodnická účast se nejvíc projevila v kategorii 12-14 let a v kategorii dívky 15-17 let.
V obou těchto kategoriích se na start postavily shodně jen dvě hlídky.
Holky tedy měly ze závodu oddílový přebor :-). Vítězně z něho vyšly Toňa s Natkou, které objely všechna povinné stanoviště.
Kluci ve své kategorii skončili předposlední. Tím, že ale byla jen dvě družstva, tak vlastně vyhráli :-).
Ale co je nejvíc? Tento závod je brán pro mládež do 21 let jako mistrovství ČR v extrémních sportech.
Tudíž máme Mistry ČR  - Albert s Jáchymem a Toňa s Natkou

Iva s Pepou si při své premiéře zajeli pro krásné 7 místo. Zde je jejich komentář k závodu: Připojujeme ještě krátký pohled na celou akci z pozice závodní hlídky (Iva a Pepa  - kategorie mixy dospělí), kdy musíme zmínit, že jsme se Atlas adventure účastnili poprvé a to bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s podobným typem závodu. Určitě bych chtěl vyzdvihnout rozmanitost závodu, kdy směsice různých úkolů a disciplín prověří širokou škálu schopností každé hlídky. Namátkou zmíním fyzickou kondici, navigaci, lezecké schopnosti, přesnost střelby, logické myšlení, ovládání kánoe, matematiku, umy z různých sportů (fotbal, badminton, stolní tenis, košíková …) a především schopnost týmové spolupráce. Někteří namítali, že některé z disciplín nejsou objektivní, jako třeba pokus o vstřelení gólu brankáři, který může pokaždé zachytat jinak, ale takové disciplíny byly spíše výjimkou a vždyť i v tomto případě se může najít závodník, který je skvělým fotbalistou a tato disciplína mu padne jako ulitá. Pro naši hlídku se jako jedny z nejtěžších disciplín nakonec jevily ty, které vyžadovaly odečítání trojciferných čísel. Zkrátka jednalo se o jedno velké dobrodružství, které jsme si náramně užili, ke skvělé atmosféře přispěla i sobotní společenská část po skončení závodu, kdy byly naraženy sudy s pivem, zapálen táborák, opékány špekáčky a to vše za kvalitního kytarového doprovodu. Před závodem jsme měli ambice si závod hlavně užít, ale jak to tak bývá, vrozená soutěživost se také dostala ke slovu a trošku hůře jsem vydýchával naši chybu v nepochopení pravidel, která nás stála celkem dost bodů. Ale síla zážitků a radost z prožitého byla silnější, takže konečným rozhodnutím bylo přetavit zkušenosti z chyb v lepší výkon v příštím roce. Teď to nejdůležitější, už od počátku jsme vnímali jak je celá akce skvěle zorganizovaná a vymyšlená. Vážíme si a děkujeme lidem, nadšencům, kteří investovali svůj osobní čas a energii do toho, aby jiným lidem – závodníkům – dali možnost prožít takovéto neobyčejné dobrodružství. Toto platí nejen pro samotné organizátory, ale i pro všechny pomocníky, kteří byli na jednotlivých stanovištích a další lidi, bez jejichž podpory a práce by závod nemohl takhle hladce proběhnout. Proto pokud Vás výše napsané zaujalo, máte soutěžního, týmového a dobrodružného ducha, neváhejte a zúčastněte se příští rok také. A pokud jste spíše organizační typ a chcete prožít nevšední víkend v krásné přírodě a v partě pohodových lidí, můžete rozšířit skupinu pomocníků - organizátoři i závodníci Vám budou vděčni.

Snad nebude nikomu vadit, když příspěvek zakončím šifrou z letošního závodu:

YAZB QSNPJL YAZBRTDF

Těžce vydřené nápovědy k šifře:

Abeceda věda je.

Zlatá střední cesta

Druhá ze tří je správně

Všem zúčastněným gratulujeme za odvahu se postavit na start tohoto náročného závodu a za krásnou reprezentaci.
A náš hlavní dík patří pořadatelům a přejeme jim, ať najdou sílu na další ročníky. Fotogalerie ze závodu si můžete prohlédnout zde.